fbpx

Veliaht Akademi

Tunç Vidinli

Sanayici bir ailenin dördüncü kuşağı olarak dünyaya geldim. İş hayatıma kadar olan yıllarım, eğitim dönemim ve ilk iş yıllarım Adana’nın aile şirketleri ve bu aileler arasında geçti. Mezuniyet sonrasında genelde her aile şirketinde olduğu gibi ben de ailemin yanında çalışmaya başladım. Şirketimizin kurumsallaşmaya verdiği önem sayesinde çalıştığım yer her ne kadar aile şirketimiz olsa da şirketimizde en alt kademelerden başladım.

İş hayatımın ilk yıllarında kuvvetli üst düzey yöneticiler, çeşitli akademisyenler ve iş sahipleri ile çalışma imkanı bulma ayrıcalığının yanı sıra şirketin alt kademelerinde bir memur olarak da vazifelerimi yerine getiriyordum. Zaman içerisinde üst düzey, yüksek bütçeli projeleri yürütüp anlaşmalara imzalar atarken aynı zamanda da parçası olduğum ekipteki günlük görevlerimi ifa ediyordum. Bir yönetici olarak yönettiğim ekipler ve müdürler vardı. Bütün bu süre boyunca okuduğum kitaplar, makaleler, aldığım çeşitli eğitimler ve hem şirket içinden hem de dışından yakın olduğum muhteşem yöneticiler ile fikir paylaşımlarında bulunmak, iş hayatında insanların ve organizasyonların doğasını sorgulamama sebep oldu.

Bir zaman sonra ailemin yanında ayrıldım ve ailemden uzakta kelimenin tam anlamı ile iş hayatında yoğruldum ki şu anda bir aile şirketi veliahtında da tam olarak bunu bekliyoruz. Bu dönemde serbest (freelance) olarak bir takım işler yaptım, çeşitli ortaklıklarım oldu. Yine bu dönemde bir internet girişimim oldu. Biraz kazandım, çokça kaybettim. Kimi başarılarım kimi de başarısızlıklarım olmadı değil. Neticede tüm bunlar bana çok şey öğretti. Daha sonrasında da profesyonel yöneticiliklerim oldu. İş yönetmeye, girişime, liderliğe, sistem kurmaya ve günümüzde ihtiyaç olan online iş yapma konularına dair küçümsenmeyecek bir bilgi birikimine ve tecrübeye eriştim.

İş tecrübelerimin ilk zamanlarından beri güçlü bir lider olmanın sırrını aradım; bu arayış da beni zaman içinde koçluğa ve danışmanlığa yönlendirdi. Bu seyahat de beni şu an bulunduğum noktaya getirdi.

Bu noktadan yola çıkarak önceleri kendi aile şirketimizde, sonrasında da bağımsız ve profesyonel iş hayatımda hem pek çok başarılar elde ettim, hem de aile şirketlerinin, profesyonel yöneticilerin ve dahi iş hayatının başlarında insanların başarılar elde etmelerine yardımcı oldum. Şu anda da aile şirketlerine ve profesyonel yöneticilere, danışmanlık, işletme koçluğu, yönetici koçluğu ve veliaht koçluğu hizmetleri vermekte, aile şirketlerinin profesyonel yönetim anlayışını benimseyip, kurumsallaşmalarını sağlamaktayım.